Slovo soudce


Jedním z nejužívanějších a nejotřelejších je klišé o okurkové sezóně. Těžko říci, proč je tato sympatická zelenina příměrem pro nudné údobí, které nepřináší žádných významných událostí ani pozoruhodných vzruchů. Jestliže se takto označuje nejčastěji období prázdnin, letos asi mediální okurky neměly šanci uzrát, protože celé léto se události líhly jak houby po dešti. Nejprve byl na hruškách nachytán premiér se svou intenzivní intimní spolupracovnicí a hned potom přestala kvést pšenka celé vládě. Nová vláda sice vydrží déle než do švestek, ale po pozoruhodných panoptikálních výstupech napříč politickým spektrem nabídla poslanecká sněmovna voličům těšínské jablíčko předčasných voleb. Ty prý mají vyřešit všechny neduhy od neúrody po přemnožení škůdců. Věř tomu, kdo chceš, navíc vrchní zahradník jistě nebude šetřit hlubokou orbou ani důkladným hnojením pečlivě udržovaných stranických záhonků. Bez ohledu na všechny ovocně – zeleninové příměry je zřejmé, že na politické scéně bude podzim „pěkné maso“!




Zdravím Vás v polovině krásného léta! Pevně doufám, že mi odpustíte, že se v dnešním příspěvku nebudu zabývat otázkou poslanecké imunity, ani se nebudu pokoušet předpovídat vývoj na politické scéně a zůstanu u praktičtějších, mně bližších, témat. V poslední době jsem se v různých situacích setkala s poměrně silnými a zcela odlišnými reakcemi soudců vůči osobám asistentů.




Milé kolegyně, vážení kolegové, blíží se léto a já Vás nechci zdržovat ani od slunce, ani od práce. Proto se budu snažit být stručný. Většina z nás řeší, co nám přinese nový občanský zákoník. Mohu se pochlubit, že patřím mezi první, na které dopadl ještě v době, kdy nenabyl účinnosti. Pokud nevěříte, čtěte prosím dál.




Vážení přátelé, opět přichází krásný čas zrání jahod a třešní, čas nástupu léta, kdy je svět nejkrásnější a kdy se všichni těšíme na dovolenou a s ní spojené cesty za poznáním i odpočinkem. Dovolte mi však krátké zamyšlení, ve kterém se s vámi podělím o myšlenky, které mě napadají při čtení některých rozhodnutí soudů všech stupňů.




Před necelým rokem jsem se ve svém článku Slovo soudce na červenec 2012 zamýšlela nad tehdy, pro veřejnost překvapivou, změnou osoby ministra spravedlnosti ČR. Z funkce byl odvolán dr. Pospíšil a do funkce jmenován tehdy „nám neznámý“ JUDr. Pavel Blažek, Ph.D..




„…JE-LI MOC SOUDNÍ SPOJENA S MOCÍ VÝKONNOU, JE TÉMĚŘ NEMOŽNÉ, ABY SPRAVEDLNOST NEBYLA LECKDY OBĚTOVÁNA TOMU, ČEMU SE OBYČEJNĚ ŘÍKÁ POLITIKA. OSOBA, JÍŽ JSOU SVĚŘENY DŮLEŽITÉ STÁTNÍ ZÁJMY, MŮŽE LECKDY, A TO I BEZ ŠPATNÉHO ÚMYSLU, POVAŽOVAT ZA NUTNÉ OBĚTOVAT TĚMTO ZÁJMŮM PRÁVA NĚKTERÉHO JEDNOTLIVCE. ALE SVOBODA KAŽDÉHO JEDNOTLIVCE, JEHO POCIT VLASTNÍ BEZPEČNOSTI ZÁVISÍ NA NESTRANNÉM VYKONÁVÁNÍ SPRAVEDLNOSTI. ABY SE MOHL KAŽDÝ JEDNOTLIVEC CÍTIT NAPROSTO JIST VŠEMI PRÁVY, JEŽ MU NÁLEŽÍ, K TOMU JE NEJEN NUTNO MOC SOUDNÍ ODLOUČIT OD MOCI VÝKONNÉ, ALE JE NUTNO UČINIT JI NA TÉTO MOCI I CO NEJMÉNĚ ZÁVISLOU. SOUDCE NEMÁ BÝT VYSTAVEN NEBEZPEČÍ, ŽE BY MOHL BÝT ZBAVEN SVÉHO ÚŘADU JEN Z ROZMARU TÉTO MOCI. PRAVIDELNÉ VYPLÁCENÍ JEHO PLATU NEMÁ ZÁVISET NA DOBRÉ VŮLI VÝKONNÉ MOCI NEBO DOKONCE NA TOM, JAK TATO MOC DOVEDE HOSPODAŘIT…“. Adam Smith




P R O Č ? Proč od zavedení Elektronického platebního rozkazu (dále jen EPR) byla tato forma podání žaloby zvýhodněna proti jiným formám podání žaloby sníženým soudním poplatkem (dále jen SOP) když všechny náklady s vytisknutím žaloby a příloh nese soud?




Rok s rokem se sešel a opět se tak s Vámi podělím o myšlenky, které dotírají v mé hlavě. ___________________________________________________________________________ Nedávno proběhlo v Německu hlavní líčení ve věci únosců batolete z Česka. Pachatele tamní média označovala jen křestním jménem a iniciálou příjmení a jejich obličeje zachycené před jednací síní rozostřila. Nedávno se také na mě obrátil redaktor slovenského rozhlasu se žádostí o poskytnutí rozhovoru na téma komunikace s médii. Stěžoval si na slovenské soudce, kteří prý narozdíl od českých s médii nehovoří a nevyjadřují se ke svým rozsudkům. A konečně dávno i nedávno jsme byli svědky toho, jak v civilním i trestním řízení někteří čeští soudci umožnili pořizovat v jednací síni v průběhu jednání či hlavního líčení audiovizuální záznamy občas i včetně přímého přenosu a obsáhle komentovali své kroky a svá rozhodnutí. Není třeba za každou cenu vše zevšeobecňovat, nicméně nad určitými principy může být vhodné se zamyslet.




Vážené kolegyně, milí kolegové, není to tak dávno, co mazlíc se se svým miláčkem (rozuměj yorkshirským teriérkem), pyšně jsem si mručela pod vousy (že by už?), jak báječně se ten můj mazel vlastně má. Nemusí platit žádné daně, natož zdravotní ani sociální pojištění, může si, kdy chce a na co chce onemocnět, a vždy je mu promptně poskytnuta ta nejlepší lékařská péče, zcela beztrestně si může plodit jednoho potomka za druhým a poté se tvářit, že se ho to vlastně vůbec netýká… Můj výčet se však nezadržitelně zužoval, až nakonec zcela odešel na úbytě. Pak mě již začala napadat jen samá negativa. No uvažte:




Začíná Advent, předvánoční čas. Odhlédnu-li od duchovního obsahu tohoto období, jde rovněž o čas, kdy se máme setkávat s přáteli, svými blízkými, vzájemně si naslouchat, zvolnit. Nevím, jak je to na jiných okresních soudech, ale na tom našem každoročně nastává pravý opak. Žádné zvolnění, ale přímo šturmování, a to už minimálně od listopadu, takže na nějaké rozjímání nemám čas. A to se neskromně považuji za poměrně pracovitou průběžně po celý rok.



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011