Monitoring médií


Datum:  Zobrazit


Bradáčová si stěžovala na výroky advokáta, ČAK věc odložila

20.04.2021 - ceska-justice.cz (AdvokacieNepřehlédněteVýběr šéfredaktora)

Česká advokátní komora (ČAK) odložila jako nedůvodnou stížnost, kterou na advokáta Adama Černého komoře podala vedoucí Vrchního státního zastupitelství v Praze (VSZ) Lenka Bradáčová. Té se dotkl článek, který Černý v prosinci minulého roku zveřejnil na České justici.

Vedoucí VSZ v Praze Lenka Bradáčová podala na ČAK stížnost, kterou odůvodnila tím, že Černý měl v článku z prosince minulého roku „hrubě a nepravdivě“ napadnout VSZ v Praze. Podle Bradáčové totiž spojil Černý VSZ v Praze se zveřejněnými záběry soudce Zdeňka Sováka, přičemž se tak ovšem stalo v době, kdy Sovák již nebyl v moci příslušného policejního orgánu a VSZ. Podle Bradáčové Černý není v případu činný, nic o ní neví a jeho jednání je tak v rozporu s povinností svědomitého a čestného jednání.

„Institucím a orgánům, jež reprezentují veřejnou moc státu a v důsledku toho jsou nositeli rozhodnutí, jež občané napadají, přísluší vždy větší dávka tolerance, velkorysosti a nadhledu, než je tomu u jednotlivých občanů.“ (Z náletu Ústavního soudu I. ÚS 211/99)

Komoře poskytl své stanovisko i Černý. Podle něho nelze jeho právo na svobodné vyjádření názoru limitovat výkonem advokacie. Navíc je zřejmé, že k pořízení a publikaci fotografií a záběrů došlo v době, kdy za dozor nad zachováváním zákonnosti nese odpovědnost příslušný státní zástupce. Proto je kritika v článku obsažená zcela přiléhavá a odůvodněná.

ČAK stížnost Bradáčové prošetřila a došla k závěru, že je nedůvodná a Černý se jednání v rozporu se zákonem o advokacii nedopustil. Advokát je sice omezen stavovskými předpisy na svém právu vyjadřovat se, avšak nikoliv co do obsahu, ale pouze formy. Tedy aby svými výroky neohrozil důstojnost a vážnost advokátského stavu. A k takovému ohrožení v tomto případě publikací názoru Černého podle ČAK nedošlo.

Petr Dimun

Eva Paseková

Podmínku soudkyně za alkohol za volantem bude řešit Městský soud v Praze

20.04.2021 - ceska-justice.cz (JusticeNepřehlédněteVýběr šéfredaktora)

Odvoláním soudkyně ústeckého krajského soudu Markéty Lehké proti odsuzujícímu rozsudku za jízdu po vlivem alkoholu se bude zabývat Městský soud v Praze. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze. Dnes to řekla Kateřina Kolářová z Vrchního soudu v Praze.

Mostecký okresní soud potrestal Lehkou na konci ledna podmínkou, soudkyně se na místě odvolala, odmítla, že by řídila opilá. Odvolání měl řešit ústecký krajský soud, jehož byla Lehká místopředsedkyní. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ji už dřív dočasně této funkce zbavila a podala na ni kárnou žalobu.

„Skutečnost, že obžalovaná je soudkyní, a dokonce členkou vedení soudu, který má o její vině rozhodovat v odvolacím řízení, je nepochybně takovým důležitým důvodem pro změnu místní příslušnosti, jaký má na mysli ustanovení § 25 trestního řádu,“ uvedla Kolářová. Při volbě toho, kterému ze soudů na stejné úrovni věc přidělí, přihlédl Vrchní soud v Praze k dopravní dosažitelnosti, personálnímu obsazení a zkušenostem s projednávanou problematikou, doplnila.

Hlídka Lehkou zastavila v prosinci 2019 poté, co sledovala její jízdu v Mostě. Při dechové zkoušce ženě policisté naměřili 1,8 promile alkoholu v 17:28. Po pěti minutách naměřená hodnota činila 1,75 promile. S krevním testem Lehká nejprve souhlasila, následně ho jednoznačně odmítla. U soudu řekla, že měla bromhexin a následně si stříkla stopangin. Znalec obžaloby zcela vyloučil, že by naměřené hodnoty byly způsobeny uvedenými léky. Lehké uložil soud zaplatit 150.000 korun a zakázal řízení všech motorových vozidel na dva roky.

(čtk)

ČTK

Odběr nelegálního lihu

20.04.2021 - ČT 1 (18:00 Události v regionech - Brno)

Jakub VÁCHA, moderátor
--------------------
Za odběr nelegálního lihu od šéfa lihové mafie, Radka Březiny, si Pavel Petr Hemští, majitelé likérky HP Premium z Hluboček na Olomoucku, definitivně odpykají ve vězení 10 let. Pravomocně o tom dnes rozhodl olomoucký Vrchní soud. Muži si nechali dovézt zhruba 340 000 l nezdaněného lihu, škoda na daních je 89 000 000 Kč. Případ patřil k posledním procesům s velkými odběrateli nelegálního lihu. Obhájci uvedli, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu.

Pavel HEMŽSKÝ, obžalovaný
--------------------
Jste poslouchala ne? Tak si uděláte sama úsudek. Co řekl Březina je pravda, a to nikdo nevyvrátí.

redaktorka
--------------------
Hemžské usvědčila především výpověď Tomáše Březiny, bratra šéfa lihové mafie. Soud měl ale k dispozici také výpovědi zaměstnanců, kteří například popisovali, jak je Hemští učili lepit použité kolky na kanystry s alkoholem.


Soud s členy lihové mafie

20.04.2021 - ČT 1 (18:00 Události v regionech - Ostrava)

Jana FABIANOVÁ, moderátorka
--------------------
Olomoucký vrchní soud potvrdil Pavlovi a Petrovi Hemžským za odběr nelegálního lihu 10 let vězení. Bývalí majitelé likérky HP Premium z Hluboček na Olomoucku ho nakupovali od lihové mafie přes firmu Morávia-Chem. Ze statisíců litrů nelegálního lihu vyráběli alkohol, jenže za něj neodváděli spotřební daň. Stát tím připravili na daních o 89 000 000 Kč.

Kateřina GOLASOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Hrozilo jim až 13 let ve vězení, nakonec si otec a syn Hemžští odpykají 3 roky méně. Bývalým majitelům likérky HP Premium Hlubočky Vrchní soud v Olomouci zamítl odvolání. Hemžské usvědčila především výpověď Tomáše Březiny, bratra šéfa lihové mafie. Soud měl ale k dispozici také výpovědi zaměstnanců, kteří například popisovali, jak Hemžští učili lepit použité kolky na kanystry s alkoholem.

Pavel HEMŽSKÝ, obžalovaný
--------------------
Jste to poslouchala, ne, tak si uděláte sama /nesrozumitelné/, Březina je pravda, a to nikdo nevrátí.

Kateřina GOLASOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Hemžští navíc podle žalobce pomáhali členům lihové mafie zamést stopy po odkrytí jejich nelegálního skladu. Hemžský starší dnes potvrdil, že ho Březinové žádali o pomoc.

Radim OBST, státní zástupce
--------------------
Podařilo se opatřit svědecké výpovědi z řad zaměstnanců, případně zaměstnankyň, které jednak popisují okolnosti přepravy mimo bilančního lihu do areálu společnosti HP Premium. Vyjadřovali se tito svědci k otázce nakládání s lihem a s následnými výrobky takzvaně mimo daňovou soustavu.

Kateřina GOLASOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Jinými slovy za alkohol Hemžští neodváděli spotřební daň. Škoda na daních je vyčíslena na 89 000 000 Kč. Obhájci obžalovaného otce a syna mohou do 2 měsíců podat dovolání k Nejvyššímu soudu a nejspíš tak učiní.

Petr DÍTĚ, obhájce Pavla Hemžského
--------------------
Mám za to, že ty důkazy, které jsem tam mohl načíst za tu dobu, takže to posouzení odvolacím soudem neodpovídá tomu, co, co je ve spisovém materiálu.

Kateřina GOLASOVSKÁ, redaktorka
--------------------
Případ Hemžských patřil k posledním procesům s velkými odběrateli nelegálního lihu. Sám šéf celé kriminální skupiny Radek Březina si odpykává ve vězení 13 let. Kateřina Golasovská, Česká televize.


ÚS zamítl stížnost Sunpema Energy

20.04.2021 - ČT 1 (18:00 Události v regionech - Ostrava)

Jana FABIANOVÁ, moderátorka
--------------------
Ústavní soud zamítl stížnost firmy Sunpema Energy, která figurovala v kauze podvodů se solární elektrárnou v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Justice uložila firmě peněžitý trest 800 000 Kč a rozhodla o propadnutí částky 3 400 000 Kč, což byl podle soudů neoprávněný příjem firmy. Ta ve stížnosti, s níž neuspěla, podíl na podvodném jednání popřela.


Případ soudkyně potrestané za opilost jde do Prahy

21.04.2021 - Mladá fronta DNES (Severní Čechy)

Ústí n. L., Praha

Odvoláním soudkyně ústeckého krajského soudu Markéty Lehké proti rozsudku za jízdu v opilosti se nebude zabývat ústecký krajský soud, ale Městský soud v Praze. Rozhodl tak tamní Vrchní soud. Lehkou v prosinci 2019 zastavila hlídka a naměřila jí 1,8 promile, mostecký okresní soud ji letos na konci ledna potrestal podmínkou, tu ale Lehká odmítla a odvolala se. Odvolání by měl řešit ústecký krajský soud, tam ale byla Lehká místopředsedkyní, než ji ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) dočasně funkce zbavila a podala na ni kárnou žalobu. „Skutečnost, že obžalovaná je soudkyní, a dokonce členkou vedení soudu, který má o její vině rozhodovat v odvolacím řízení, je nepochybně důvodem pro změnu místní příslušnosti,“ uvedla Kateřina Kolářová z Vrchního soudu. Při volbě, kterému soudu věc přidělí, podle ní přihlédl Vrchní soud k dopravní dosažitelnosti, personálnímu obsazení a zkušenostem s projednávanou problematikou.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

(ČTK)

Mírnější verdikt za krádež rumu

21.04.2021 - Právo (Zpravodajství)

S nižším trestem odcházel v úterý od Nejvyššího soudu (NS) recidivista, který se loni na jaře za trvání nouzového stavu pokusil v Praze ukrást dvě lahve rumu. Justice ho původně potrestala dvěma roky vězení, NS mu ale po dovolání trest snížil na 14 měsíců. Aplikoval tak dřívější rozhodnutí velkého senátu NS.
Na běžné krádeže pamatuje zákoník sazbou do dvou let vězení. Pokud se ale čin odehraje v době ohrožení státu, ve válce, při živelní pohromě nebo nyní za pandemie, letí sazba nahoru až na osm let.

pko, ČTK

Ubodala přítele nožem, stráví za mřížemi devět let

21.04.2021 - Právo (Zpravodajství)

Za deset bodnutí nožem do svého partnera si má Jiřina Marková (55) z Kolína odsedět devět let ve vězení. Rozhodl o tom včera Krajský soud v Praze. Marková se hned zkraje líčení v podstatě přiznala a učinila tzv. prohlášení viny. Soud tak pouze provedl dokazování týkající se výše ukládaného trestu. Verdikt není pravomocný.
Marková podle rozsudku zavraždila loni před Vánoci v Českém Brodě svého o sedm let staršího partnera. Podle spisu vraždě předcházelo popíjení a hádky. Muž do Markové ve finále strčil, na což žena zareagovala tak, že vzala kuchyňský nůž se čtrnácticentimetrovou čepelí a deseti ranami muže ubodala. „Furt do mě špičkoval, chtěla jsem ho jen postrašit, aby toho nechal, pak jsem ho ďobla někam pod klíční kost. (…) On se pořád smál, byl takový, jakože se nic neděje. Po poslední ráně ztichnul,“ popsala Marková.
Muži mimo jiné probodla plíci, jeho bezprostřední smrt už podle pitvy nešlo odvrátit.
Marková se k činu přiznala a prohlásila, že je vinna žalovaným skutkem, byť tvrdila, že si ho nepamatuje. „Pane soudce, já si to nepamatuju, ale vím, že to nikdo jinej udělat nemoh’. Takže jsem to musela udělat já, ale je to hrozný,“ řekla Marková, která byla podle znalců v době činu středně opilá.
Tím, že Marková před soudem učinila tzv. prohlášení viny, což umožňuje loňská novela trestního řádu, mohl soud upustit od dokazování viny a provést jen důkazy týkající se trestu.

(bad)

Trest za nehodu mustangu platí

20.04.2021 - Prima (18:55 Hlavní zprávy)

Karel VOŘÍŠEK, moderátor
--------------------
Tragická nehoda, při které předloni zemřel zástupce velitele vojenské rozvědky, znovu před soudem. Řidič mustangu, který u Špindlerova Mlýna nehodu způsobil, šel za mříže už loni, jenže se odvolal. Více z Hradce Králové reportér Bohuslav Štěpánek. Bohuslave, dobrý večer, jak dnes tedy soud rozhodl?

Bohuslav ŠTĚPÁNEK, redaktor
--------------------
Dobrý večer. Hradecký krajský soud dnes potvrdil tříletý nepodmíněný trest i vlastně těch 1,3 milionu korun jako náhradu škody poškozeným za tu nehodu, kterou předloni v září způsobil. Tehdy vypůjčeným mustangem jel ve velké rychlosti po silnici mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem, přejel do protisměru, kde se srazil s jiným autem, ve kterém zemřel právě brigádní gen. Milan Jakubů. Jeho manželka utrpěla vážná zranění. Vojtěch Chaura požadoval po soudu zmírnění trestu na podmíněný a hlavní důvod měl za to, že má ve své výhradní péči syna. Soud to ale odmítl a připomněl také mimo jiné to, že Vojtěch Chaura už má za sebou 8 přestupků v dopravě včetně tří zákazu řízení a také neposkytnutí první pomoci. No a jak reagoval Vojtěch Chaura bezprostředně po tom, co opustil jednací síň, si můžete poslechnout právě teď.

Vojtěch CHAURA, obžalovaný
--------------------
Upřímně se omlouvám pozůstalé rodině, protože to nebylo, je to tragédie, která se nedá odčinit. Sám jsem /nesrozumitelné/ přišel o bratra, takže o to víc s nima souzním.

Bohuslav ŠTĚPÁNEK, redaktor
--------------------
Rozsudek je pravomocný. Vojtěch Chaura se proti němu nemůže odvolat, může jedině podat dovolání Nejvyššímu soudu, ale to mu nástup k výkonu trestu neodloží. Reakce protistrany, stejně tak připomenutí té tragické nehody z předloňského září si můžete poslechnout v reportáži v Krimi zprávách, které začínají hned po Hlavních zprávách.

Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011