Milé kolegyně, milí kolegové,
v letošním roce se mi naskytla možnost navštívit od 21.4. od 12.5. Indii, v ní ashramy a Himálaje. Je to životní zážitek, který mne inspiroval nejen z hlediska cestovních zážitků, ale i v osobním a profesním životě. Viděla jsem svět ze střechy, z Himálají. To mne přivedlo k zamyšlení i jakémusi nadhledu. Jsem ráda, že tento úvodník mi dává příležitost se s Vámi o tyto zážitky podělit.
Světem ze střechy byl pohled z Gomuku v severní Indii od pramene posvátné řeky Gangy ve výšce 4 300 m nad mořem. Příprava na takový výstup trvala týden. Loňská skupina tohoto vrcholu nedosáhla, protože se nedokázali postupně aklimatizovat. My jsme proto letos po jejich zkušenostech byli nejdříve na okraji Himálají ve výšce téměř 2 000 m nad mořem. Pak jsme přespali v Ganghotri ve výšce téměř 3 000 m nad mořem. Tři dny jsme chodili na krátké výlety, abychom si zvykli na vysokohorské prostředí. Následoval celodenní výstup s převýšením 1 000 m v obrovském teple a náročném terénu. Šli jsme údolím kolem řeky Gangy, pod námi sráz a nad námi vysoké převisy. Nebylo možno si příliš připouštět pocit závratě při pohledu dolů. Vždycky jsem si myslela, že když se vystupuje na vysokohorské hřebeny, jde se stále nahoru prudkým kopcem a pak se při návratu prudce klesá dolů. Ale teď jsme poznali, že ono to tak není. Šli jsme nejdříve několik km nahoru, abychom zase museli scházet dolů a tak se to stále střídalo. Takže při 1 000 m převýšení jsme zase chodili 600 m dolů. Je to jako v životě. Jdeš nahoru a dolů a ty chvíle se střídají. Odměna ale stojí za to. Ve výšce 3 800 m nad mořem se nám naskytl nádherný pohled na horské velikány a před námi vévodil Tapovan, na jehož vrcholu byl ledovec. Byli jsme šťastni, že se nám takový zážitek naskytl. Po opětovném přespání v místech, kam lze skutečně dojít pouze pěšky, jsme se vydali na výstup dalších 500 m převýšení k prameni Gangy. Vyschlá zem plná kamení připomíná měsíční krajinu. Na konci planiny nás čekal krásný zážitek. Došli jsme k prameni Gangy do výšky 4 300 m a opět s nádherným výhledem na horské velikány. Je to jedno z nejposvátnějších míst v celé Indii a pro 200 milionů lidí místo posvátné. O naší malé zemičce ani nevědí, že existuje. A když jsme jim řekli, kolik máme obyvatel, smáli se, že je to poloviční Dillí.
Ale my se teď můžeme i na tu naši malou zemičku podívat s nadhledem. K nadhledu na justici pak také směřovaly mé myšlenky. Zažila jsem za svou soudní praxi již řadu velkých novel právních předpisů. Pamatuji se na uplatňování velké novely o.s.ř. v roce 2000. I ta přinesla velké množství podstatných změn. Do té doby jsme vůbec neznali rozsudky pro uznání, rozsudky pro zmeškání ani rozhodnutí bez nařízení jednání. Postupně jsme si na tyto novinky zvykli a dnes jsou zcela samozřejmé. Současná velká novela o.s.ř. také přináší řadu převratných změn a neobvyklých postupů. Tak jako my v Himálajích jsme se postupně připravovali na výstup do výšky přes 4 000 m a bez přípravy bychom toho nemohli dosáhnout. I tak by bylo třeba přistupovat k novele podstatných procesních předpisů. Ne vždy se tak bohužel děje. Teď všichni prožíváme „horké léto“ s doručováním, jak se vyjádřil kolega v obdobném úvodníku. Zatím se ale věnuje málo pozornosti dalším převratným změnám, které přinese koncentrace řízení při prvním soudním jednání nebo při přípravném jednání. Veřejnost o ní zřejmě není informována vůbec a obávám se, že i v právnické veřejnosti jsou informace nedostatečné. Možná by bylo namístě, aby se v tomto směru právní vědomí zlepšilo i prostřednictvím Soudcovské unie. Aby si právní zástupci i veřejnost uvědomili, že první soudní jednání v civilní věci již není jen tzv. zahřívacím kolem, ale že už k němu musí být dostatečně připraveni a uvést všechny rozhodné skutečnosti a navrhnout všechny důkazy. Bude pak na nás soudcích, abychom i my dokázali správně vyložit koncentraci řízení a věděli, které důkazy jsou podávány jen v rámci procesní obrany k důkazům protistrany, jimiž má být zpochybněna věrohodnost již provedených důkazů /§ 118 b odst.1 o.s.ř/ a které už jsou nepřípustné s ohledem na koncentraci řízení. Lze také předpokládat, že budou nyní dvě linie důkazů dle §118 b odst. 1 o.s.ř. Ty ve věci samé a ty, jimiž bude prokazováno, že účastník neuplatnil návrhy před koncentrací bez své viny. Navíc § 114 b odst. 6 a 7 týkající se důsledků nedostavení se k přípravnému jednání pro žalobce a žalovaného, tj. zastavení řízení či uznání nároku, vůbec nemá ustanovení o prominutí zmeškání lhůty.
S takovými úkoly se tedy budeme nyní potýkat v oblasti civilního soudního procesu. Myslím, že to vše bude dlouhodobější a náročnější úkol než současné problémy s doručováním.
V Hradci Králové dne 17.8. 2009
JUDr. Milena Heřmanová