Milé kolegyně, milí kolegové,
při pohledu na stránky Soudcovské unie – mapa stránek, jsem si uvědomila, kolik kolegů trápí špatný obraz justice v očích veřejnosti, v médiích. Na druhé straně však naše republika na tom není u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku hůře než ostatní země. Naopak Česká republika má u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku dobrou pověst. Zaznělo to nejen z úst českého soudce u tohoto vrcholného justičního orgánu JUDr. Karla Jungwierta , ale vyplývá to i ze statistik. S těmito statistikami jste se mohli seznámit v Zápise z Republikové rady Soudcovské unie ČR ze dne 14. ledna 2010, publikované v časopisu Soudce č. 2 /2010. Přijata jsou pouze 3% stížností a pouze necelé 1 % stěžovatelů z České republiky je úspěšných.
Nenechávejme si tuto informaci pro sebe. Pišme ji, říkejme ji novinářům i na veřejnosti. Rovněž ministerstvo spravedlnosti je povoláno tuto informaci šířit, neboť je i k jejich prospěchu. Svědčí o úspěchu naší justice u mezinárodního soudu. Není zde žádný závažný problém jako mají některé jiné země, např.Rusko nebo Francie. Zvýšené částky odškodnění za průtahy již jsou také minulostí.
Česká justice tedy z pohledu stížností na porušení Úmluvy o lidských právech, snese srovnání i s vyspělými státy s tradiční právní kulturou.
Jeden výrazný rozdíl zde ale přece jen zůstává. Počet podaných stížností na počet obyvatel státu. My z tohoto hlediska vedeme. Na počet obyvatel naši občané podávají nejvíce stížností. Máme více stížností než např. Německo, které má mnohem vyšší počet obyvatel. Nejmenší počet stížností na počet obyvatel má naopak Velká Británie.Tam když soudce něco řekne, tak to prostě lidé respektují. Nemají ani mnoho odvolání. Náš občan je naopak neustále s něčím nespokojený a „žene to výš a výš“. Snad je to už ta naše česká povaha. Proto je také justice snadným soustem pro populismus politiků a soudní kauzy se pak s oblibou připomínají před každými volbami.
Pro lepší obraz justice v očích veřejnosti: nenechávejte si prosím výsledky české justice u Evropského soudu pro lidská práva pro sebe.Využívejte jich. Připomínám Soudce číslo 2, kde je najdete ve zcela konkrétních číslech. Současně tímto děkuji Mgr. Šárce Hájkové že, vlastně z mého podnětu, tyto údaje přesně dohledala na zcela konkrétní čísla.
Procentu úspěšnosti českých stěžovatelů u Evropského soudu pro lidská práva je přesně 0,7%.
Nechť se tato čísla dostanou našim přičiněním do povědomí veřejnosti. Snad to trochu napomůže zlepšení obrazu české justice u naší veřejnosti.
JUDr. Milena Heřmanová