Co červenec nedovaří, to srpen nedopeče
JUDr. Ladislav Hejtmánek, člen Republikové soudcovské rady
Vážení přátelé,
vzhledem k tomu, že nám pomalu nastávají „DIES CANICULARES“, tedy psí dny, jak staří Římané nazývali nejteplejší období roku, dovolil jsem si následující úvahu poněkud odlehčit, ač původně jsem měl rozepsán vážný článek.
Nuže – važme si současných letních dnů, neboť přísně vědeckou metodou vám nyní prokáži, že léto u nás má správně trvat jeden týden, tj. 7 dní. Nevěříte? Přistupme tedy k analýze lidových rčení a pranostik, které mému závěru plně přisvědčí. Uznávám, že pranostiky jsou shromážděné z celého území, a že co platí v Liberci, nemusí úplně platit ve Znojmě. Nicméně – my, praktikující právníci, ostřelovaní tvrdou legislativní municí různých zákonů a podzákonů, v rámci výkladu musíme zkousnout mnohdy větší oříšky. Tak po nesmělém úvodu s chutí do vědecké analýzy:
Leden – již název měsíce dává tušit, že na kšiltovku to nebude. Ostatní dva hrdé slovanské jazyky, které nepřejaly latinské názvy měsíců, jsou na tom podobně – chorvatský siječanj a polský styczeń jsou dosti zvukomalebné na to, aby vlezlost chladu demonstrovaly.
Únor bílý, pole sílí. Ač jsme pochopitelně rádi, že máme silná pole a úrodné role, pohled z okna stále připomíná zimní obrazy starých holandských mistrů.
Březen – za kamna vlezem. A to nám, přátelé, v základní škole, krom jiného, tvrdili, že se jedná o první jarní měsíc.
Duben – ještě tam budem. Jak je vidět, tak i naši předkové měli rádi celkem pohodu a klid – trávit dva měsíce za kamny, když je na polích zapotřebí každé šikovné ruky, vyžaduje jistou dávku nadhledu nebo lenosti (nehodící se škrtněte).
Studený máj, v stodole ráj. Z národohospodářského hlediska rovněž chvályhodné pravidlo, kdo to však má již s tou zimou vydržet. Navíc v měsíci, který náš kolega Mácha označil za lásky čas.
Jen skončí 31. 5. studený máj, 8. 6. nastupuje Medard, jehož kápě 40 dní kape.
18. 7. končí Medard, a již 26. 7. přichází sv. Anna, která je chladna z rána.
A to víte – co červenec nedovaří, to srpen nedopeče.
Ostatní měsíce pak snad už nemá cenu ani rozebírat, protože nastává podzim a měsíce, jejichž názvy nevěstí již nic letního. Tak snad akorát svatováclavské dny nás trochu zahřejí a zpátky do zimy.
Spočtěme tedy nyní období, které podle pranostik není kryto zimou a dostáváme období od 19. 7. do 25. 7., tedy 7 dní, pokud počítáme poslední den skončený až půlnocí (aby to dalo aspoň ten týden). Krátké období od 1. 6. do 7. 6. nelze nazvat létem, neboť astronomicky se jedná o jaro. Léto tak podle pranostik má trvat jeden týden. Protože tento článek píšu 16. 7., kdy léto chválabohu je, doufejme, že příroda na pranostiky nedá a léto bude pěkné. Budiž tedy pochváleno!
Ladislav Hejtmánek