NIC NOVÉHO POD SLUNCEM
„…JE-LI MOC SOUDNÍ SPOJENA S MOCÍ VÝKONNOU, JE TÉMĚŘ NEMOŽNÉ, ABY SPRAVEDLNOST NEBYLA LECKDY OBĚTOVÁNA TOMU, ČEMU SE OBYČEJNĚ ŘÍKÁ POLITIKA. OSOBA, JÍŽ JSOU SVĚŘENY DŮLEŽITÉ STÁTNÍ ZÁJMY, MŮŽE LECKDY, A TO I BEZ ŠPATNÉHO ÚMYSLU, POVAŽOVAT ZA NUTNÉ OBĚTOVAT TĚMTO ZÁJMŮM PRÁVA NĚKTERÉHO JEDNOTLIVCE. ALE SVOBODA KAŽDÉHO JEDNOTLIVCE, JEHO POCIT VLASTNÍ BEZPEČNOSTI ZÁVISÍ NA NESTRANNÉM VYKONÁVÁNÍ SPRAVEDLNOSTI. ABY SE MOHL KAŽDÝ JEDNOTLIVEC CÍTIT NAPROSTO JIST VŠEMI PRÁVY, JEŽ MU NÁLEŽÍ, K TOMU JE NEJEN NUTNO MOC SOUDNÍ ODLOUČIT OD MOCI VÝKONNÉ, ALE JE NUTNO UČINIT JI NA TÉTO MOCI I CO NEJMÉNĚ ZÁVISLOU. SOUDCE NEMÁ BÝT VYSTAVEN NEBEZPEČÍ, ŽE BY MOHL BÝT ZBAVEN SVÉHO ÚŘADU JEN Z ROZMARU TÉTO MOCI. PRAVIDELNÉ VYPLÁCENÍ JEHO PLATU NEMÁ ZÁVISET NA DOBRÉ VŮLI VÝKONNÉ MOCI NEBO DOKONCE NA TOM, JAK TATO MOC DOVEDE HOSPODAŘIT…“. Adam Smith (citováno z Smith, A. An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations. Přeložili Irgl, V., Jindrová, A., Pytelka, J. Tryml, S. 1. vydání. Praha: Liberální institut, 2001, s. 641).
JUDr. Milena Heřmanová, členka Republikové soudcovské rady SU ČR
Jak neuvěřitelně současně zní pro nás a naše poměry tento citát. Přestože není od nás a není současný. Jeho autor, zakladatel ekonomické vědy, žil v 18. století ve Skotsku. Svědčí o tom, že je to odvěký boj o nezávislost moci zákonodárné, výkonné a soudní. Naše poměry zcela současné to velmi dobře vystihuje. Politice byly na začátku tohoto roku obětovány zájmy soudců a spravedlnost, jednoznačně vyjádřené známým ústavním nálezem. Místo ústavního trojnásobku byl přijat 2,75 násobek. Nápravu budeme opět hledat u Ústavního soudu. Tolik k 2. části citátu a jeho vztahu k současnosti.
K prvé části citátu: Činnost naší Soudcovské unie vztahující se k popsané situaci najdeme např. v Zápise z jednání Republikové Soudcovské rady z 21.3.2013. Velmi nadějné jednání o ustavení Nejvyšší rady soudnictví v současné době nepokračuje a SU nyní vyvíjí další úsilí, aby došlo k přípravě vládního návrhu nejpozději do podzimu tohoto roku. Věřme, že jednání budou úspěšná.
Při volném běhu myšlenek mne napadá spojení současných poměrů se slavným filmem “Lincoln“. Přestože se odehrává v době dávno minulé, pro nás, kdo jsme ho viděli, připomíná situaci, jako by to bylo dnes v našem parlamentu.. Přitom se jednalo o přijetí 13. dodatku americké ústavy v době války Severu proti Jihu. Proto, když se zase vrátím do současnosti, dvě naše nejpalčivější témata v současné době, platy a zřízení Nejvyšší rady soudnictví, nejsou v historii soudnictví ničím výjimečným, ale jsou odvěkým zápasem moci zákonodárné, výkonné a soudní.
Takže to nevzdávejme.
JUDr. Milena Heřmanová