Telegrafický zpravodaj časopisu SOUDCE
Od 18. 3. 2013 bude distribuováno číslo 3/2013 časopisu Soudce.
Obsah:
Březnová poznámka šéfredaktora časopisu K. Havlíčka Lepší už to nebude? se věnuje problému přijatelnosti práva a přináší další úvahy na toto téma, které bude rovněž předmětem druhého sezení Právnického klubu v květnu t. r.
V rubrice Články, úvahy, analýzy se představuje několik autorů zaměřujících pozornost na stav a vývoj české justice. Patří k nim i R. Malenovský, asistent soudce Ústavního soudu, který se na stránkách časopisu Soudce objevuje s příspěvkem I z jediné jiskry vznikají požáry. „Podle Alberta Banduryho je seberegulace vnitřní kontrolní mechanismus založený na schopnosti přijmout vnitřní normy, hodnotit rozpor mezi nimi a vlastním (zamýšleným či již realizovaným) chováním, a tím i provádět sebehodnocení ovlivňující chování následné. Předpokládejme, že vnitřní normou soudce a státního zástupce je i řádný výkon funkce. To z důvodu akceptace právní povinnosti řádného výkonu funkce, péče o vlastní dobrou pověst a snad i chtění realizovat spravedlnost (což lze označit i jako zformulování si pro sebe samého povinnosti morální). Proto zdůrazňujme seberegulaci členů justice, tedy jejich roli in foro conscientiae, před soudem svědomí. Aby si připomínali své vnitřní normy (i řádně vykonávat funkci), ověřovali si soulad zamýšleného jednání s nimi, a až pak konali,“ uvádí tvůrce článku.
Nad jedním procesním institutem se zamýšlí benešovský soudce T. Behr v článku, který nese název Institut odborného vyjádření. Předkládá zajímavé argumenty ve prospěch využití tohoto nástroje. P. Hampel, T. Trzos a L. Schejok připravili pro soudcovský časopis rozsáhlou úvahu Domácí násilí, v níž vycházejí z praktických zkušeností i teoretických poznatků právních, psychologických, z činnosti soudcovské, policejní i poradenské. Zajímavá je např. analýza oběti, účinnosti institutu vykázání, atd.
Nejen právními, ale zejména morálními aspekty postavení soudce se zabývá K. Hanuš ve své emotivně laděné poznámce Pět P justice.
D. Kovářová kriticky shrnuje své poznatky z advokátní praxe v článku Posté o datových schránkách aneb Cesta tam a zase zpátky, v jehož úvodu uvádí: „S datovými schránkami mě spojuje jistý díl vlastní odpovědnosti, neboť mi soudci i advokáti samozřejmě mohou vyčítat, že jsem se v květnu 2009 nepokusila o odklad jejich účinnosti. Než se začnou čtenáři časopisu Soudce šikovat k útoku, přiznávám, že i na mě – podobně jako na každého advokáta – dopadla dnem 1. července 2012 povinnost schránku používat, a tak si do dnešních dnů mohu vychutnávat mnohé roztomilosti, které do mého současného života přinášejí.“
O soudcovské práci a o překvapeních, která přicházejí, když je člověk nejméně očekává, hovoří v článku Kausální nexus versus kausální lapsus vsetínský soudce P. Punčochář.
V rubrice Zprávy a informace najde čtenář jako obvykle přehled E. Mrzenové Jak žije Unie, tentokrát doplněný o anketu pořádanou organizátory akce Právní prostor 2013 s některými přednášejícími na dubnové konferenci na Seči.
Březnová Judikatura a kasuistika přináší příspěvek J. Čapka Actio popularis jako překážka přípustnosti stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva.