Zpráva ze zasedání u příležitosti třicátého výročí založení MEDEL
Dne 23. května 2015 jsem se za Soudcovskou unii zúčastnila slavnostního zasedání u příležitosti třicátého výročí založení MEDEL v Aténách. Řecké stavovské sdružení soudců velmi usilovalo o to, aby se toto významné zasedání konalo právě v Řecku, vzhledem k aktuální složité situaci Řecka v rámci Evropy. Význam, jaký Řekové zasedání přikládali, byl zřejmý už z výběru místa, kde se zasedání konalo (Nové muzeum Akropole) i z přítomnosti řeckého ministra spravedlnosti po celou dobu zasedání. Zasedání se účastnili i zástupci všech států, z nichž pochází jednotlivé organizace soudců a státních zástupců sdružené v MEDEL. V současné době se jedná o patnáct zemí: Německo, Itálii, Francii, Španělsko, Portugalsko, Belgii, Řecko, Kypr, Rumunsko, Bulharsko, Polsko, Českou republiku, Srbsko, Turecko a Moldávii. Status pozorovatele má Maroko a Gruzie.
MEDEL již několik let slaví 23. květen jako den nezávislosti soudnictví (23. května 1992 byl zavražděn italský soudce Falcone), proto také zasedání připadlo na tento den, i když k založení MEDEL formálně došlo 15. června 1985. Zakládajícími členy byly stavovské organizace soudců a státních zástupců Německa, Francie, Itálie, Portugalska, Španělska a Belgie. Na dobu založení a následného rozrůstaní se o nové členy po pádu želené opony vzpomínali v dokumentu, který při této příležitosti vznikl, bývalí prezidenti MEDEL a lidé, kteří se činnosti této organizace účastní po celou dobu její existence. Ve všech příspěvcích byl kladen důraz na hlavní cíle organizace: ochranu lidských práv a obranu nezávislosti justice. Opakovaně byla zmiňována deklarace z Palerma přijatá 16. ledna 1993, v níž MEDEL formuloval principy, které byly do značné míry převzaty do Evropské charty o statutu soudců, přijaté Radou Evropy v červenci 1998.
Dragana Boljević, generální tajemnice MEDEL a prezidentka Sdružení soudců Srbska, zmínila výjimečnou roli, kterou MEDEL sehrál při řešení justiční krize v Srbsku. Srbsko začalo v roce 2009 provádět reformu soudního systému, v jejímž důsledku bylo 837 soudců zbaveno funkce (nebylo do funkce znovu jmenováno). Odůvodnění tohoto rozhodnutí bylo pouze obecné a pro všechny stejné. Politická reprezentace se odvolávala na lustrace, které však neproběhly. Od června 2011 do května 2012 přezkoumávala proces znovuzvolení Nejvyšší rada soudnictví způsobem, který vzbuzoval zásadní pochybnosti o nezávislosti tohoto orgánu. V červenci 2012 zrušil Ústavní soud všechna rozhodnutí, která v procesu znovuzvolení padla. Rozhodnutí Ústavního soudu předcházel audit srbského soudního systému, který v dubnu 2012 provedli dva nezávislí experti MEDEL. Během své mise se setkali s reprezentanty nejvyšších státních institucí, mimo jiné s prezidentem republiky i předsedou Ústavního soudu. Zpráva, která na základě auditu vznikla, byla významným zdrojem informací o situaci srbského soudnictví, na kterou se odvolávala jak Rada Evropy, tak i Evropská komise.
V nejbližší době by se MEDEL chtěl zaměřit na otázku dodržování lidských práv migrantů a provést audit v oblastech, které jsou nejvíce postiženy současnou uprchlickou vlnou.
Po skončení oficiálního programu v Novém muzeu Akropole se zástupci jednotlivých organizací sešli k jednání ohledně současné situace v Turecku. Zástupce tureckého sdružení soudců a státních zástupců Yarsav informoval o vzetí do vazby dvou soudců a uvěznění čtyř státních zástupců v souvislosti s výkonem jejich funkce. Dne 30. dubna 2015 byli uvězněni dva turečtí soudci kvůli vydání příkazů příslušníkům policie, kteří vyšetřovali korupci, do níž byli zapleteni členové vlády. O týden později byl vydán zatykač na čtyři státní zástupce, kteří se podíleli na vyšetřování nelegální dodávky zbraní Islámskému státu. Dne 12. května 2015 Nejvyšší rada soudců a státních zástupců zbavila funkce čtyři státní zástupce a jednoho soudce, kteří vedli důležité vyšetřování korupce, aniž by jim bylo umožněno se k věci vyjádřit. MEDEL v reakci na to přijal rezoluci adresovanou mezinárodnímu společenství. Zdůraznil, že uvěznění soudců a státních zástupců založené na rozhodnutích, která učinili při výkonu své profese je v rozporu nejen s tureckou ústavou, Evropskou úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a dalšími mezinárodními dokumenty, ale především se základními principy soudcovské nezávislosti. MEDEL proto odsoudil uvěznění a zbavení funkcí těchto tureckých soudců a státních zástupců a vyzval k jejich okamžitému propuštění z vězení a návratu do funkcí, které zastávali.
Mgr. Karolína Tylová, LL.M.