Programové prohlášení Republikové soudcovské rady SU ČR
Motto:
„…Nestačí jen být, je třeba existovat…“.
Martin Heidegger
„…Nestačí jen být, je třeba existovat…“.
Martin Heidegger
Republiková soudcovská rada Soudcovské unie ČR se pro volební období 2011 – 2014 za účelem naplnění principu aktivního bytí a prosazování zájmů justice jednomyslně ztotožňuje s programovým prohlášením vytýčeným
v předchozím období:
v předchozím období:
- Pokračovat v aktivitách směřujících k vytvoření samosprávného orgánu zastřešujícího soudnictví. Pouze prostřednictvím samosprávy soudnictví mající reálné personální i rozpočtové pravomoci lze totiž v co největší míře zajistit ústavně garantovanou nezávislost soudní moci.
- Za současného stavu správy soudnictví vykonávané exekutivou prosazovat takovou zákonnou úpravu, která by neohrožovala právo občanů na nezávislý soud. Výkonná moc má podle stávající podoby zákona o soudech a soudcích mimo jiné rozhodující vliv na obsazování postů funkcionářů soudů, a to bez existence jakýchkoliv zákonných pravidel a omezení pro jejich výběr či opětovné jmenování. Tento vliv může v řízeních, kde vystupuje stát, založit reálnou možnost nerovnosti mezi jeho účastníky. A tuto situaci je třeba změnit.
- Hledat cesty k zajištění ústavního práva občanů na projednání věci bez zbytečných průtahů, a to stejně na celém území ČR. I v současnosti totiž existují velké rozdíly v podmínkách pro výkon soudnictví mezi jednotlivými soudními kraji. SU ČR bude usilovat o nalezení reálného řešení pro to, aby všichni soudci mohli vykonávat svou funkci za srovnatelných podmínek. Stejně tak, aby byl pro všechny občany zajištěn rovný přístup k soudům bez ohledu na to, ve kterém regionu soudní řízení probíhá.
- Podílet se na revizi metod a forem soudcovské práce. Je naprosto nezbytné pokračovat ve vytváření podmínek pro co největší zefektivnění práce soudců, a to mimo jiné cestou podpory minitýmů a vytvořením systému vzdělávání jeho členů.
- Podporovat proces „odbřemeňování“ soudů a aktivně jej prosazovat. Soudy se i nadále zabývají agendami, které by měly a mohly být řešeny jinými subjekty. A dokonce se ze strany moci zákonodárné a výkonné objevují snahy přenést na soudy rozhodování i v dalších věcech, které soudům koncepčně nepřísluší a ve výsledku jen neefektivně zvýší jejich zatíženost. SU ČR se hodlá nadále zasazovat o nastolení zcela opačného trendu.
- Komunikovat s příslušníky ostatních právnických povolání a jejich profesními organizacemi. SU ČR bude také nadále prosazovat myšlenku vytvoření Stálé konference českého práva.
- Zahájit diskusi o možnosti vnitřní reorganizace SU ČR k zefektivnění a zatraktivnění její činnosti.
- Nadále, a co nejdůrazněji, se zasazovat o dodržování etického kodexu. Otázky, jaké chování soudce lze ještě považovat za etické, a jaké již nikoliv, jsou vysoce aktuální a stále naléhavější. SU ČR proto bude vyvíjet aktivitu k tomu, aby byla prostřednictvím Soudu Unie vytvořena kazuistika k těmto otázkám.
- Prosazovat vytvoření podmínek pro důstojný odchod starších soudců z činné služby a pro následné využití jejich zkušeností. Takovéto podmínky by jednak zjednodušily generační obměnu v justici, jednak by možnost návratu soudce ve výslužbě do činné služby řešila problémy obsazenosti soudů vzniklé např. v důsledku rodičovských dovolených soudkyň a soudců.
- Podporovat vzdělávání soudců a zvyšování právního vědomí veřejnosti. SU ČR hodlá pokračovat ve vzdělávacích aktivitách zaměřených na soudce a laickou i odbornou veřejnost, včetně práce se studenty středních a vysokých škol, a tím posilovat právní kulturu v ČR.
V Praze dne 22.3.2012