Další informace
Pohodové Vánoce, příjemný závěr roku a úspěšný rok 2025.
Dne 31.10.2024 se na Nejvyšším státním zastupitelství sešli v rámci Justičního grémia vrcholní představitelé a představitelky soudů a státního zastupitelství, jakož i profesních sdružení soudců a státních zástupců, aby projednali aktuální zásadní témata související s fungováním justice v České republice, jako jsou finanční a materiální zabezpečení chodu soudů a státního zastupitelství a také problematiku elektronizace justice.
Justiční grémium se zabývalo otázkami souvisejícími s rozpočtovým krytím všech výdajů soudů a státního zastupitelství souvisejících s plněním jejich povinností. Z hlediska dlouhodobého zajištění fungování justice na stávající vysoké úrovni považujeme za nezbytné nastavit takový způsob sestavovaní rozpočtů resortu spravedlnosti v příštích letech, který bude odrážet reálné potřeby soudů a státního zastupitelství jak v oblasti odměňování, tak v oblasti dalších výdajů. K tomuto účelu navrhujeme, aby vláda v příštích letech předem projednala příslušné kapitoly státního rozpočtu se zástupci Justičního grémia.
Na závěr dvoudenního programu výročního zasedání profesní organizace soudců ČR bylo přijato usnesení.
Shromáždění delegátů Soudcovské unie navrhuje, aby Republiková rada SU ČR zvážila uspořádání mezinárodní konference na téma ohrožení nezávislosti justice v EU.
Ukládá výboru Soudcovské unie, aby požádal mezinárodní soudcovské organizace MEDEL a IAJ-UIM o zaujetí stanoviska ve věci opakovaného porušování nálezů Ústavního soudu týkajících se materiálního zabezpečení soudců.
Shromáždění delegátů požaduje okamžité navýšení celkového objemu mzdových prostředků pro zaměstnance soudů a současně vytvoření samostatné platové tabulky pro všechny zaměstnance soudů, která by zohledňovala specifika jejich odborné práce.
Zároveň připomíná vládě závazek k jejich úplnému platovému zrovnoprávnění s ostatními zaměstnanci ve veřejné správě do roku 2025.
V případě nesplnění legitimních mzdových požadavků odborného aparátu soudů i nadále podporuje jakékoliv formy protestu včetně stávky.
Shromáždění dále konstatuje, že navýšení počtu odborného personálu soudů – vyšších soudních úředníků a asistentů soudců v maximální možné míře je nejlepší cestou k zefektivnění české justice.
V prostorách táborského hotelu Dvořák bylo dopoledne zahájeno letošní výroční zasedání stavovské organizace soudců ČR. Účastníky dvoudenního sněmu Soudcovské unie v jižních Čechách úvodem přivítala předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová. Prezident Libor Vávra ve svém vystoupení mimo jiné vyjádřil postoj Republikové rady SU ČR k postupu Vlády ČR ve vztahu k platům soudců, který nejenže je v rozporu se závěry posledního rozhodnutí Ústavního soudu, ale argumentace, že ušetřené peníze půjdou na platy administrativy soudů je nevídaná a navíc nerealizovatelná z důvodů oddělených rozpočtových kapitol.
Ve dnech 18. a 19. října 2024 se v Táboře uskuteční 34. Shromáždění delegátů stavovské organizace soudců ČR.
Oficiální zahájení je naplánováno na pátek 18. října 2024 od 9 hodin v Konferenčním sálu LH Hotelu Dvořák Tábor.
Účastní se delegáti a hosté z řad vysokých ústavních činitelů ČR, resortních představitelů, a také významných osobností z domácích i zahraničních justičních institucí.
Podle § 17, odst. 4 Stanov Soudcovské unie ČR s v o l á v á prezident Soudcovské unie ČR na 18. a 19. října 2024 Shromáždění delegátů SU ČR.
Uskuteční se v LH Hotelu Dvořák v Táboře.
Soudcovská unie ČR se společně s dalšími evropskými soudcovskými asociacemi obrátila na tureckého ministra spravedlnosti pana Yilmaze Tunça ve věci podmíněného propuštění z vězení pana Murata Arslana, prezidenta turecké soudcovské asociace YARSAV, držitele ceny Václava Havla pro rok 2017.
Ve středu 22. 5. 2024 se opět sešlo Justiční grémium, stálá diskusní platforma reprezentantů krajských, vrchních a nejvyšších soudů, vrchních státních zastupitelství a Nejvyššího státního zastupitelství, jakož i profesních sdružení soudců a státních zástupců. Místem setkání byl tentokrát Nejvyšší správní soud.
Na úvod pohovořil host grémia, český soudce Soudního dvora EU Jan Passer, o judikatuře tohoto soudu týkající se institucionálních, personálních, jakož i materiálních záruk nezávislosti soudní moci.
Významná část jednání byla věnována platovým otázkám v justici. Grémium se zabývalo příčinami, důsledky a riziky spojenými se stávkovou pohotovostí, kterou vyhlásil Odborový svaz justice, a případnou jednodenní stávkou zaměstnanců soudů. Rostoucí napětí mezi zaměstnanci justice vnímá Justiční grémium se znepokojením. Považuje za nezbytné provést změny jak v odměňování justičního aparátu, tak ve financování justice jako takové. Jakkoliv má grémium pro postoj zaměstnanců justice porozumění, jeho členové – jakožto v převážné míře představitelé státní správy soudů a státních zastupitelství – udělají vše pro to, aby fungování soudů nebylo ani v případě stávky ohroženo.
Stálá konference českého práva 2024 zve na 2. ročník série odborných seminářů "Rodina v krizi".
Záštitu převzal JUDr. Libor Vávra, prezident Soudcovské unie ČR.
Semináře jsou prakticky orientované na příklady z praxe.
Soudcovská unie ČR přeje šťastný a úspěšný rok 2024.
Ve dnech 26. a 27. října 2023 proběhla na půdě Justiční akademie v Kroměříži konference, která spojila soudní funkcionáře, tiskové mluvčí soudů, reportéry, redaktory a moderátory České televize a respektované osobnosti z oblasti justice. Konference se zaměřila na klíčové téma – komunikaci s médii v rámci soudního systému, a to jak s médii tradičními, tak těmi, které nám nabízí stále rychleji se rozvíjející svět moderních informačních technologií.
Závěrečným usnesením skončilo v Přerově 33. Shromáždění delegátů Soudcovské unie ČR. Zásadně nesouhlasí s protiústavním vládním návrhem změny zákona o platu soudců spočívajícím v trvalém snížení násobku průměrné mzdy pro výpočet platové základny od roku 2024. Jedná se o flagrantní porušení práva soudců na materiální zabezpečení, aniž by byly splněny předpoklady vytýčené konstantní judikaturou Ústavního soudu. Upozorňuje, že návrh zákona je pokračováním dlouhodobé snahy moci výkonné o postupnou erozi a demontáž zákonem nastaveného systému odměňování soudců, jejichž plat byl v minulosti mnohokráte zmrazen či snížen, naposledy pak v letech 2021 a 2022,
Na půdě Vrchního soudu v Praze se 12. 9. 2023 odpoledne sešli vrcholní představitelé soudů a státního zastupitelství. Jednání se účastnil předseda a místopředseda Nejvyššího soudu, předseda a místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu, nejvyšší státní zástupce, předsedové Vrchního soudu v Praze a Vrchního soudu v Olomouci, zástupci z řad představitelů krajských soudů, předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem a předseda Krajského soudu v Ostravě, prezidenti Soudcovské unie a Unie státních zástupců.
Justiční šestka projednávala aktuální palčivá témata justice, zejména dlouhý výpadek ve jmenování nových soudců.
SKČP v rámci XII. ročníku Pražského právnického podzimu 2023 připravuje další akce. Například sérii seminářů Rozvod a manželé. Rozvod a děti., které nabídnou i příklady z praxe. Záštitu převzal prezident Soudcovské unie JUDr. Libor Vávra.
Existuje ještě společenská smlouva? Tomuto tématu se budou věnovat účastníci Právnického salonu.
Redakce našeho stavovského periodika - časopis SOUDCE - připravuje jeho sedmé vydání v tomto roce. Letní číslo čtenářům nabídne kromě pravidelných rubrik také například letně laděné slovo soudce Mgr. Davida Havlíka. V něm se autor zaměřil na aktuální témata soudnictví, dokonce i nabídl jednoduchý recept na lehký salát, který v horkých letních dnech nejenom osvěží, ale i zasytí. V sedmém vydání SOUDCE pokračuje také seriál Soudní budovy v období Republiky Československé v letech 1918–1949 autora JUDr. Lubomíra Činky. Číslo mimo jiné přináší přehled aktuální judikatury občanskoprávního a obchodního kolegia NS ČR a přehledně rovněž aktuální judikaturu Nejvyššího správního soudu. Čtenáři ve vydání najdou i zajímavosti a aktuality z českého soudnictví i ze života profesní organizace soudců ČR.
Číslo 7/2023 bude distribuováno v závěru tohoto měsíce.
Červnové vydání časopisu SOUDCE přinese kromě pravidelných rubrik zajímavosti a aktuality z českého soudnictví i ze života profesní organizace soudců ČR. Číslo 6/2023 našeho stavovského periodika bude distribuováno v závěru tohoto měsíce.
Z jeho obsahu vybíráme:
Slovo soudce nazval jeho autor Mgr. Karel Hanuš "Chtěl bych psát o věcech drobných až každodenních". Prof. et doc. (mult.) JUDr. Karel Klíma, CSc., dr. hab. do červnového vydání přispěl článkem "Vývoj a komparace vztahu hlav států a moci soudní v Evropě".
Pro sedmnáctý soutěžní ročník bylo stanoveno celkem osm soutěžních kategorií, z toho bylo pět odborných – občanské právo, trestní právo, správní právo, pracovní právo a občanská a lidská práva a právo ústavní, a tři speciální – PRO BONO, Talent roku a Právnická síň slávy za celoživotní přínos českému právu. Plastiku sv. Yva si tak letos v kongresovém sále hotelu International převzalo celkem osm osobností české justice.
U příležitosti konání obnoveného Sjezdu českých právníků, který se uskutečnil 5. května 2022 v Praze, vyšel sborník, který je rovněž k dispozici v elektronické podobě. Zachycuje aktuální postoje všech právnických profesí k tématu sjezdu „Společenská a profesní odpovědnost právníků a institucionální pojistky jejich nezávislosti“. Sborník obsahuje referáty, koreferáty a diskusní příspěvky přednesené na sjezdu. Textovou část doplňují také snímky z této významné akce.
Únorové vydání časopisu Soudce připravuje redakce ve společnosti Wolters Kluwer, a.s. k distribuci.
Do rubriky Slovo soudce přispěl Mgr. Milan Homolka, článek o soudních budovách z období Republiky Československé připravil JUDr. Lubomír Činka. O stáži zahraničních soudců v České republice, která proběhla v době od 13. do 24. června 2022, bude informovat Mgr. Eva Krejčová.
Soudcovská unie ČR přeje všem úspěšný rok 2023.