Od 17. 6. 2013 bude distribuováno číslo 6/2013 časopisu Soudce.
V červnové poznámce nazvané
Kritické slabiny prohibicí se šéfredaktor časopisu Soudce
K. Havlíček zamýšlí nad různými aspekty a rovinami prohibitivního zákonodárství a souvislostmi mezi prohibitivností práva, kriminalizací v negativním smyslu, vymahatelností práva a jeho přijatelností, a to v rovině legislativní, interpretační i aplikační.
V obsáhlém příspěvku nazvaném
Ke střetu principu autonomie vůle (smluvní svobody) a pravidel ochrany spotřebitele analyzuje děkan pražské právnické fakulty
A. Gerloch složitou problematiku, která nabývá stále většího významu v tvorbě i praktickém uplatňování práva. „
Za jeden z doplňujících, omezujících principů ve vztahu k zásadě autonomie vůle lze považovat především ochranu slabší smluvní strany, reprezentovanou v posuzovaném kontextu ochranou spotřebitele. Do principu smluvní volnosti in concreto zasahuje právní úprava tzv. spotřebitelských smluv v § 51a a následujících občanského zákoníku. Spotřebitelské smlouvy představují právní instrument směřující právě k ochraně slabší smluvní strany, tedy spotřebitele. Jedná se o ochranu, jež je poskytována fyzické osobě, která při uzavírání a plnění smlouvy nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání, a to ve vztahu k případně relativně silnější pozici druhé smluvní strany, tedy konkrétně osoby, která při uzavírání a plnění smlouvy jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činností a vystupuje tudíž jako profesionál,“ uvádí autor mimo jiné.
Vliv konkursu a oddlužení na vedená civilní řízení zkoumá v dalším významném materiálu tohoto čísla soudce
K. Šabata a zdůrazňuje, že cílem jeho příspěvku je
„ve zjednodušené podobě popsat dopady insolvenčního řízení na vedené civilní sporné řízení,“ přičemž se zaměřuje
„na procesní situace, v nichž dlužník (úpadce) vystupuje na straně žalovaného.“
Advokátka a šéfredaktorka časopisu Rodinné listy
D. Kovářová pod názvem
Paušální vyhláška proklínaná a milovaná píše o důvodech a souvislostech událostí spojených se zrušením tzv. přísudkové vyhlášky, kterou se stanoví paušální sazby výše odměny za zastupování účastníka advokátem nebo notářem při rozhodování o náhradě nákladů v občanském soudním řízení, Ústavním soudem na konci dubna tohoto roku.
V časopise najdete samozřejmě také pravidelnou rubriku
Jak žije Unie z pera
E. Mrzenové, obsáhlý informativní materiál z květnového druhého sezení
Právnického klubu a další informace.