Od 17. 5. 2013 bude distribuováno číslo 5/2013 časopisu Soudce. V květnové poznámce nazvané
Kam právo nemůže uvažuje šéfredaktor časopisu Soudce
K. Havlíček o principu přiměřenosti právní regulace. Přijatelnost práva (tj. míra identifikace občanů a společnosti s právem, jaké je, a představy o tom, jaké by mělo být) selhává, jestliže se objevují deficity některých základních faktorů. Mezi nimi významnou roli hraje právě princip přiměřenosti právní regulace.
V úvodní části časopisu píše
M. Čermínová v článku
Soud jako ochránce o vnitřní mravnosti a dalších ideálech. „Nikdo, ani představitelé státních mocí, nemůže nerespektovat soudní rozhodnutí. Stát nesmí pohrdat lidmi, ale na druhé straně ani lidé, bez ohledu na své majetkové či momentální politické postavení, nesmějí pohrdat státem,“ uvádí autorka mimo jiné.
Obsáhlý článek
Určení pravomoci (příslušnosti) soudů České republiky ve sporech o zaplacení směnky s mezinárodním prvkem a některé jeho důsledky připravil pro časopis Soudce
P. Trebatický. Velký analytický materiál je opřen o masivní legislativní a judikatorní základy a čerpá z množství rozsudků evropských soudních institucí.
Poznámky tlumočníka ruštiny předkládá
M. Grossmann. Jde o velmi zajímavé postřehy, které čtenářům časopisu mohou přiblížit problematiku soudního tlumočení z nových pohledů.
Významné životní jubileum soudce Zdeňka Žemličky připomíná ve stejnojmenném příspěvku A. Mokrý, předseda pražské organizace Jednoty českých právníků.
Vztah mezi Evropskou úmluvou o lidských právech a jinými mezinárodními smlouvami je předmětem analýzy v článku
J. Čapka.
Výkonná manažerka organizace českých soudců
E. Mrzenová informuje,
Jak žije Unie.