Telegrafický zpravodaj časopisu SOUDCE

Od 15. 12. 2012 bude distribuováno číslo 12/2012 časopisu Soudce.
 
Obsah:
 
Rok, který neměl skončit, se nazývá prosincová, pro tento letopočet závěrečná, a proto poněkud bilancující poznámka šéfredaktora časopisu Soudce K. Havlíčka, který přeje čtenářům štěstí, zdraví a leccos dalšího.
I. Borzová představuje v souhrnném článku Evropské justiční systémy některé základní výstupy Evropské komise pro efektivitu justice. Příspěvek je doplněn přehlednými grafy a tabulkami.
Soudce T. Hoza popisuje anabázi při pokusu o připojení elektronického podpisu v centrálním elektronickém platebním rozkazu. Že situace, co které se autor dostal, nebyla právě jednoduchá, o tom svědčí i mírně úlevný titulek Jak jsem se konečně podepsal. D. Paľko si tentokrát vybral k analýze v článku Poplatky za vedenie úverového účtu jedno z atraktivních témat zdejší současnosti, na které přikládá optiku rozhodování německých a evropských soudů.
Úvahy o našich hodnotách představuje v příspěvku s etickým laděním zkušený jihočeský soudce P. Černý. Filozoficko-etické odůvodnění smyslu alternativních trestů přidává debutující autorka časopisu E. Procházková.
Hlavní materiál posledního letošního čísla Soudce tvoří pochopitelně rozsáhlá informace z významné akce Pražského právnického podzimu. Konference Vymahatelnost práva v České republice zpracovaná jako redakční materiál nakladatelství Havlíček Brain Team zahajuje sérii příspěvků o tomto mimořádném projektu. Čtenáři se mohou seznámit s názory hlavních referentů konference, mezi nimiž jsou J. Bárta, J. Baxa, T. Sokol, R. Fiala, J. Sváček, T. VávraL. Bradáčová. „Jedním z problémů z hlediska vymahatelnosti práva je délka řízení,“ řekl např. předseda Městského soudu v Praze J. Sváček na konferenci. „My jsme se na právnické fakultě učili, že odročení věci v trestním řízení je jakýmsi výjimečným institutem. Když se nepodaří soudci skončit věc napoprvé. Realita je jiná. Výjimečné je, když soudce skončí věc napoprvé. A naprosto standardní je, když věci odročuje. My se setkáváme s nevolí sdělovacích prostředků, protože soudci proces trvá dlouho. Ale soudce je člověk a někdy i líný člověk. A je pro něj mnohem, mnohem jednodušší skončit věc do týdne nebo do měsíce, protože on také musí psát rozhodnutí. A pokud se mu podaří skončit v takto krátké době, nadiktuje je zpaměti a nemusí se prokousávat řadou zažloutlých, několik let starých stránek spisu. Jsem přesvědčen, kdyby záleželo jenom na soudci, že by chtěl skutečně soudit rychle. Ale ne vždy jsou k tomu dány podmínky.“
V tomto čísle najdete dále zprávy z jednání Republikové soudcovské rady a pravidelnou rubriku Jak žije Unie.
Rejstřík časopisu Soudce 2012 uzavírá letošní obsah našeho měsíčníku.


Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011