Od 19. 9. 2012 bude distribuováno číslo 9/2012 časopisu Soudce.
Obsah:
Prezident Soudcovské unie
T. Lichovník z pravomoci, kterou mu skýtají unijní předpisy, svolává výroční shromáždění dobrovolné organizace českých soudců. Zasedání se bude konat v říjnu tohoto roku v jižních Čechách – delegáti tentokrát zasednou v Parkhotelu Hluboká nad Vltavou.
Zářijová poznámka šéfredaktora
K. Havlíčka pod názvem
Podzim práva se týká událostí v českém právnickém světe očekávaných a pravděpodobných a představ o tom, co by následovalo, kdyby přišly události nepravděpodobné.
L. Hanuš připravil právně filozofický příspěvek
Roviny etické úvahy: co z nich spojuje a rozděluje. Obsáhlý materiál se v zajímavých ohledech obrací k předním myslitelům minulosti, především k Akvinského odkazu. Autor mimo jiné uvádí:
„Obecná zkušenost nás opakovaně učí, že jednotliví lidé mají mnohdy kulturně a biograficky podmíněné, rozdílné a velmi rozmanité etické názory pro konkrétní životní situace. Rozdílnost těchto názorů se však zřídka týká nejobecnějších mravně praktických principů jako takových, nýbrž většinou až jejich konkretizace v pravidlech jednání. To se týká kupříkladu většiny (tj. s výjimkou prvních tří) pravidel desatera, která jsou obecně nesporná a interkulturně uznávaná. Rozdílnost se objevuje teprve tehdy, když jsou takové principy konkretizovány, tedy vztahovány v pravidlech jednání na určité kontexty a situační typy.“
V zásadním materiálu čísla hovoří
K. Havlíček s předsedou Nejvyššího správního soudu
J. Baxou. Časopis Soudce se tak po nějaké době vrací k volnému seriálu
Rozhovory o právu, v němž se v minulých letech představily více než čtyři desítky osobností české justiční (a nejen justiční) sféry. Rozhovor mapuje trendy a tendence rozhodovací činnosti Nejvyššího správního soudu, jehož vedoucí představitel rovněž vysvětluje své názory na aktuální otázky vývoje českého soudnictví.
V informativní části časopisu je základním příspěvkem pravidelná rubrika
Jak žije Unie z pera
E. Mrzenové.
Rubrika
Judikatura a kasuistika přináší tentokrát další část přehledu kárné judikatury Nejvyššího správního soudu, kterou vybral
J. M. Passer, aktuální rozhodnutí Ústavního soudu, jež nabízí kolektiv analytického oddělení ÚS vedený
I. Pospíšilem, a judikaturu Evropského soudu pro lidská práva v interpretaci
J. Čapka.