Od 19. 4. 2011 bude distribuováno číslo 4/2011 časopisu Soudce
Obsah:
Informace o dění v Soudcovské unii obsahuje rubrika E. Mrzenové Jak žije Unie. Tentokrát je doprovázena Zápisem ze zasedání Republikové rady Soudcovské unie ČR, které se konalo na Nejvyšším soudu ČR v Brně. Místopředseda Nejvyššího soudu R. Fiala seznámil přítomné s chystanými změnami zákona o soudech a soudcích. Kromě toho se na zasedání hovořilo o přípravě sněmu a dalších úkolech. Zaznamenáte informaci o jednání mezi prezidentem Soudcovské unie a ministrem spravedlnosti, o řešení sociálních otázek týkajících se soudců, o platových restrikcích, o jmenování soudců a nových soudních funkcionářů. Zápis pořídil M. Omelka.
F. Cvrček nazval svůj kritický článek Návrh nového občanského zákoníku z hlediska jazykového a legislativně technického. Čtenáře jistě zaujme přístup autora, který vychází ze zkušeností Ústavu státu a práva AV ČR při tvorbě datových bází, v nichž se soustřeďují informace určené pro výzkum. Databáze akademického ústavu zahrnuje více než 180 000 právních dokumentů a přes 330 miliónů slov. Základem analýzy představované v článku je jazykový rozbor návrhu nového občanského zákoníku, posouzení jeho terminologie a rubrik, prověření derogačních klauzulí a jejich vztahu k platnému stavu právního řádu, informatické aspekty atd. Doporučujeme přednostní pozornosti čtenářů časopisu.
O švarcsystému a jiných podobných formách stínové ekonomiky z pohledu práva hovoří D. Sedláček v článku Aspekty závislé činnosti v rovině ekonomické soběstačnosti nepodnikatele, podnikatele a zahraniční osoby.
L. Minaříková se zabývá psychologickou problematikou lhaní ve stati Kritické oblasti detekce lži (když lhaní není lhaní). „Při lhaní narušujeme jedno ze základní komunikačních pravidel, podle nějž informace, které podávám druhým, jsou pravdivé. Obecně se jako lhaní označuje záměrná snaha vzbudit v druhé osobě přesvědčení, o kterém my sami víme, že není pravdivé,“ cituje autorka. A kdo chce navnadit, pro toho ještě jedna myšlenka z článku v časopise Soudce: „Lhaní je velmi frekventovanou komunikační strategií, počet lží se pohybuje mezi dvěma až třemi denně až po dvě během každé desetiminutové konverzace. Muži i ženy lžou stejně často, ale ženy lžou častěji proto, aby se druzí cítili lépe, zatímco muži se chtějí před ostatními jevit v lepším světle.“
O Setkání s americkým soudcem Markem Wolfem pod tímto názvem informuje L. Derka. Lidský pohled do spravedlivého rozhodování je právní sci fi fejeton D. Kovářové.
Analytický odbor Ústavního soudu (jmenovitě I. Pospíšil a jeho spolupracovníci) opět po kratší přestávce nabízí Výběr z rozhodnutí Ústavního soudu – publikované texty představují zkrácené a upravené verze abstraktů rozhodnutí zpracovaných tímto odborem Ústavního soudu a publikovaných v databázi NALUS. Základní témata: Odpovědnost státu za škodu způsobenou porušením evropského práva, Povinné očkování dětí proti infekčním nemocem. Přidáváme rovněž další ze série kárných rozhodnutí, která vybírá J. M. Passer z judikatury kárných senátů Nejvyššího správního soudu.