Od 19. 6. 2011 bude distribuováno dvojčíslí 5–6/2011 časopisu Soudce.
Obsah:
Zpravodajská část přináší květnový Zápis z jednání Republikové soudcovské rady. E. Mrzenová se – jako pravidelně – podle svého diáře vrací k nejdůležitějším aktivitám dobrovolné soudcovské organizace v přehledu Jak žije Unie. Tentokrát přidáváme rovněž Zápis z jednání Kolegia předsedů krajských soudů.
Podstatnou část dvojčíslí tvoří informace z odborného kongresu Právní prostor 2011, který se konal na konci dubna. Kongres pořádala společnost Atlas consulting, s. r. o., ve spolupráci s akciovou společností Economia a pod záštitou prezidenta Soudcovské unie JUDr. Tomáše Lichovníka. Hlavními odbornými partnery akce byly Soudcovská unie ČR a Unie podnikových právníků ČR. Jedním z mediálních partnerů byl rovněž časopis Soudce. Do obsáhlého svazku kongresových vystoupení jsme zařadili: (Ne)čekané zvraty ve směnečné judikatuře (J. Kotásek), Využití zajišťovacích směnek v podnikatelské činnosti (L. Derka), Platforma pro transparentní veřejné zakázky (N. Šejdová), Nejčastější chyby zadavatelů (M. Kobza), Veřejné zakázky – pohled dodavatele (J. Leščinský), Poslední novinky z oblasti veřejných zakázek (J. Sixta), Efektivní cesta k získání exekučního titulu (J. Jirsa), Vymáhání pohledávek z pohledu exekutora, etika a kárná odpovědnost exekutorů (J. Tvrdková), Vybrané (právní) aspekty vymáhání pohledávek z pohledu obchodního práva (L. Lochmanová), Postavení a možnosti věřitele při vymáhání pohledávky v insolvenčním řízení u vykonatelných i nevykonatelných pohledávek (L. Dörfl ), Souběh výkonu funkcí (P. Liška), Souběh funkcí – praktický dopad souběhu funkcí na společnost a manažery a jeho řešení (M. Janšová), Problematika souběhu výkonu funkcí z pohledu fi nančního práva (H. Marková), Aktuální informace z legislativy k problematice souběhu funkcí (V. Němčák), Současné problémy soudnictví – nezávislost soudní moci (J. Sváček), Aktuální problémy justice očima advokacie (M. Vychopeň), Směřování prvostupňového soudnictví v občanskoprávních věcech (T. Lichovník), Navrhované změny ústavy (A. Gerloch), Bída diskuse o novém občanském zákoníku (D. Uhlíř), Státním zástupcům není subsidiarita trestní represe neznámá (L. Bradáčová), Jak trestní právo „vychovává“ podnikatele (L. Vávra), Možnosti trestního postihu korupčních jednání v soukromé sféře po reformě trestního práva (R. Dragoun), Trestněprávní úprava korupce v rámci podnikatelské činnosti (P. Franc). Blok je doplněn záznamem vybraných částí diskuse.
V článku Poznámky k počtu sporů vedených před soudy nabízí K. Šabata odpovědi a názory na otázky týkající se délky sporných řízení. „Chci prokázat, že léčba délky soudních řízení nevede přes odškodňovací tabulky, ale přes systémovou změnu systému ochrany práva v naší zemi. Klíč k řešení problému délky soudních sporů spatřuji v tom, kolik sporů je řešeno soudy a zda mají být skutečně všechny případy řešeny soudem,“ uvádí autor.
Závěrečnou část dvojčíslí časopisu Soudce jsme vyhradili Aktuální judikatuře Ústavního soudu.