Připravované akce
Březnové číslo stavovského časopisu přináší pravidelné rubriky. V nich najdete například příspěvek ministryně spravedlnosti prof. JUDr. Heleny Válkové, CSc. a prof. Hanse-Jürgena Kernera nazvaný "Přiměřenost právní regulace z pohledu trestní politiky a kriminologického výzkumu". JUDr. Jaromír Jirsa, JUDr. Daniel Paľko a Mgr. Kateřina Vančurová se zabývají podáními v civilním soudním řízení. Autorkou Slova soudce na březen je tentokrát I. viceprezidentka SU ČR Mgr. Daniela Zemanová. V čísle jsou mimo jiné publikovány rovněž zprávy a informace ze života profesního sdružení českých soudců.
Základním materiálem tohoto prosincového čísla je informace o odborné konferenci nazvané Přiměřenost právní regulace, která se konala ve čtvrtek 7. listopadu 2013 z iniciativy Vysoké školy manažerské informatiky, ekonomiky a práva, a. s., Praha, v rámci projektu Pražský právnický podzim 2013. Předkládáme čtenářům záznam základních vystoupení, mezi nimiž jsou příspěvky M. Skřejpka, R. Fialy, K. Eliáše, T. Sokola, J. Baxy, F. Korbela a J. Vyklického.
Časopis je tentokrát věnován z převážné části 23. shromáždění delegátů Soudcovské unie, které se konalo v polovině října v západočeském Darovanském dvoře. Čtenáře provede atmosférou sněmu a komentáře připojuje šéfredaktor časopisu K. Havlíček, který mj. uvádí: „Domnívám se, že jedním z nejdůležitějších faktorů, které působí katalyticky, je přirozená potřeba reprezentace stavu. V České republice se vytvořila a dlouhodobě zakonzervovala situace, kdy neexistuje fakticky žádný jiný stabilní subjekt, který by mohl zastupovat soudcovskou profesi jako celek, než je Soudcovská unie. Tuto globální reprezentativní úlohu totiž nenese ani Nejvyšší soud (pokud bychom se nepokoušeli vytvořit velmi komplikovanou konstrukci, že je vyjádřena v odpovědnosti Nejvyššího soudu za sjednocování judikatury), kde je navíc nepominutelnou skutečností častokrát různými formami a formulacemi projevená averze nejvyšší představitelky k takové myšlence. Nejvyšší správní soud – přes veškerý svůj nepopiratelný význam – je už dalším epitetem ve svém názvu předurčen k tomu, aby se obracel jen k určité části soudcovské obce. A Ústavní soud je sice součástí soudní moci podle ústavních norem, ale s ohledem na jeho klíčové postavení v dělbě moci nemůže od něj nikdo očekávat, že by mohl převzít onu reprezentativní stavovskou roli. Jak známo, určitou část úkolů a odpovědnosti v tomto směru hodlala převzít uskupení více či méně institucionalizovaná – Kolegium předsedů krajských soudů a Grémium předsedů okresních soudů.
Od 18. 10. 2013 je distribuováno číslo 10/2013 časopisu Soudce. V říjnové poznámce Relativní úvaha o sněmu představuje šéfredaktor časopisu K. Havlíček programové otázky, které budou předmětem 23. shromáždění Soudcovské unie, a zabývá se v té souvislosti významem přípravy a formulace témat, která tvoří základ diskuse v obrovolné profesní organizaci soudců.
Od 18. 9. 2013 bude distribuovano čislo 9/2013 časopisu Soudce. V zářijové poznámce Jen si tak něco sčítnout bilancuje šéfredaktor časopisu K. Havlíček některé události prázdninových týdnů a zabývá se v té souvislosti významem statistiky v každodenním právnické životě. V oddílu Články – úvahy – analýzy rozebírá v obsáhlém materiálu nazvaném Využitelnost nástrojů daňového řádu u soudních poplatků autor M. Keltner některé dopady daňového řádu do soudní praxe.
Od 31. 7. 2013 bude distribuováno dvojčíslí 7–8/2013 časopisu Soudce. Z obsahu vybíráme například příspěvek pod názvem Glosa o etice v právu, jehož autorem je ostravský soudce P. Hampel. Reaguje v něm na stejnojmenné diskusní fórum pořádané Justiční akademií. K poplatkům za vedení úvěrového účtu se ještě vracejí B. Marková a K. Marek. Čtenářům doporučujeme zaměřit pozornost i na další články.
Od 17. 6. 2013 bude distribuováno číslo 6/2013 časopisu Soudce.
V červnové poznámce nazvané Kritické slabiny prohibicí se šéfredaktor časopisu Soudce K. Havlíček zamýšlí nad různými aspekty a rovinami prohibitivního zákonodárství a souvislostmi mezi prohibitivností práva, kriminalizací v negativním smyslu, vymahatelností práva a jeho přijatelností, a to v rovině legislativní, interpretační i aplikační.
V obsáhlém příspěvku nazvaném Ke střetu principu autonomie vůle (smluvní svobody) a pravidel ochrany spotřebitele analyzuje
Od 17. 5. 2013 je distribuováno číslo 5/2013 časopisu Soudce. V květnové poznámce nazvané Kam právo nemůže uvažuje šéfredaktor časopisu Soudce K. Havlíček o principu přiměřenosti právní regulace. Přijatelnost práva (tj. míra identifikace občanů a společnosti s právem, jaké je, a představy o tom, jaké by mělo být) selhává, jestliže se objevují deficity některých základních faktorů. Mezi nimi významnou roli hraje právě princip přiměřenosti právní regulace.
Od 21. 4. 2013 bude distribuováno číslo 4/2013 časopisu Soudce. Dubnová poznámka šéfredaktora časopisu K. Havlíčka pokračuje v mapování problematiky přijatelnosti práva. Pod názvem Koně zapřahati hlavou ve směru jízdy se příspěvek věnuje fenoménu přijatelnosti z hlediska materiálního a formálního. Sledujeme tedy míru kolize právní regulace a vývoje společenských vztahů na straně jedné a charakteristické obsahové a formální tendence vývoje práva na straně druhé. Tématu bude věnováno rovněž druhé sezení Právnického klubu, které se uskuteční v květnu t. r. Již dnes přislíbila účast řada pozvaných osobností českého právnického života.
Od 18. 3. 2013 bude distribuováno číslo 3/2013 časopisu Soudce.
Březnová poznámka šéfredaktora časopisu K. Havlíčka Lepší už to nebude? se věnuje problému přijatelnosti práva a přináší další úvahy na toto téma, které bude rovněž předmětem druhého sezení Právnického klubu v květnu t. r.
V rubrice Články, úvahy, analýzy se představuje několik autorů zaměřujících pozornost na stav a vývoj české justice. Patří k nim i R. Malenovský, asistent soudce Ústavního soudu, který se na stránkách časopisu Soudce objevuje s příspěvkem I z jediné jiskry vznikají požáry.