Další informace


V sobotu 5. listopadu 2016 bylo ukončeno dvoudenní vrcholné rokování stavovské organizace českých soudců, jehož se zúčastnili významní domácí i zahraniční hosté. Pracovní část jednání se zaměřila i na konkrétní palčivé otázky, které provázejí soudní praxi v tomto období. Shromáždění mimo jiné přijalo závěr, že výběrová řízení na místa soudních funkcionářů je nutné změnit. Dosavadní úprava totiž nevylučuje libovůli při sestavování výběrové komise. Kromě toho je nutné zajistit, aby výběru nových soudních funkcionářů se zúčastňovali také zástupci jednotlivých soudů. V tomto smyslu bude SU ČR prosazovat nutné změny v příslušné právní úpravě.




Dnes bylo v hotelu GALANT v Mikulově zahájeno 26. Shromáždění delegátů Soudcovské unie za účasti nejvýznamnějších justičních představitelů a dalších hostů z České republiky, Slovenska, Rakouska, Itálie a Spojených států. Na sněmu vystoupili předseda Ústavního soudu ČR Pavel Rychetský, předsedové obou nejvyšších soudů Pavel Šámal a Josef Baxa, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jeroným Tejc, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a reprezentanti dalších profesních organizací. Prezidentka Soudcovské unie ve svém vystoupení poukázala na několik nejzávažnějších problémů současného soudnictví - výběr soudců a soudních funkcionářů, stav procesních předpisů a odměňování administrativních pracovníků soudů. Zdůraznila nutnost existence subjektu, který by sjednocoval názory jednotlivých zástupců soudnictví a věnoval se řešení dlouhodobých problémů justice.




Říjnové vydání stavovského časopisu Soudce přináší tyto rubriky: Články – úvahy – analýzy, Pražský právnický podzim, Judikatura a kasuistika. Seznamte se detailněji s obsahem čísla 10/2016.




Nezávislost soudní moci je jednou ze základních hodnot demokratického státu, její součástí je možnost odvolat soudce pouze ze zákonem stanovených důvodů a v řádném procesu. Stát, který nezávislost soudní moci vědomě zpochybňuje či narušuje, se odklání od demokratických principů.




V úvodu zasedání byl přítomnými delegáty jednomyslně potvrzen mandát stávajícímu vedení organizace i na další volební období. Prezidentem tak nadále zůstává zástupce italského stavovského sdružení (Magistratura democratica) Gualtiero Michelini, viceprezidentem Thomas Guddat z německého sdružení soudců (Neue Richtervereinigung) a generální tajemnicí Dragana Boljević zastupující sdružení srbských soudců (Društvo sudija Srbije).




Šestý ročník prestižního odborného kongresu PRÁVNÍ PROSTOR se bude zabývat různými odvětvími práva. Přednášející vystoupí s příspěvky z oblastí práva trestního, pracovního, obchodního, občanského, přestupkového. Kongres se také zaměří na transparentnost veřejné správy či aktuální otázky justice a další témata.




Koná se 12. března 2016 od 19 hodin v hotelu International v Brně. Bližší informace najdete v pozvánce.




V závěru ledna se v brněnském Bobycentru konal slavnostní večer s vyhlášením výsledků celojustiční soutěže Právník roku. Česká advokátní komora a společnost epravo.cz uspořádaly již 11. ročník této soutěže. Skleněnou plastiku sv. Yva a titul Právník roku 2015 převzalo deset právnických osobností. Mezi oceněnými jsou mimo jiné také soudci, členové Soudcovské unie ČR.




Letošní jedenácté vydání stavovského časopisu SOUDCE přináší zpravodajství z 25. výročního Shromáždění Soudcovské unie ČR, které se uskutečnilo 16. a 17. října 2015 v Českých Budějovicích. Čtenáři se seznámí s obsahem vystoupení domácích a zahraničních hostů a také členů profesního spolku českých soudců.




V sobotu 17. října 2015 v odpoledních hodinách skončilo v Českých Budějovicích jubilejní 25. Shromáždění zástupců SU ČR. Delegáti dospěli k následujícím závěrům: Soudcovská unie zásadně nesouhlasí s plánovým přesunem rozhodování účastnických sporů na soudy, neboť přesun této agendy je v rozporu s dlouhodobě všeobecně prosazovaným odbřemeňováním justice, způsobí zahlcení soudů a prodlouží délku soudních řízení.



Copyright © SOUDCOVSKÁ UNIE ČR 2011